Hosting szolgáltató: hogyan válassz? – 1. rész
A megfelelő hosting szolgáltató kiválasztása jelentős kérdés vállalkozásod életében. A következőkben néhány tippel, javaslattal szeretnénk segíteni, hogy jobban át tudd gondolni, mire is van igazából szükséged. Az alábbiak egy hosszabb cikksorozat részei, kövesd figyelemmel a jövőben is.
Amennyiben hosting szolgáltató választás helyett, inkább sebesség optimalizálás kapcsán érdeklődsz, ajánljuk figyelemedbe korábbi írásainkat honlap, illetve kifejezetten WordPress kapcsán.
Ha az alábbiak átböngészése túl sok időt igényelne felveheted velünk közvetlenül is a kapcsolatot, örömmel segítünk.
1. Megbízhatóság és sebesség
Ne csupán megbízható és gyors legyen a hosting szolgáltató, de garantálja a megfelelő készenléti időt is. Legalább 99%-os készlenléti időt keress, igazából még ez is túl alacsony. A legjobb, ha 99.5%, vagy magasabb, amit a hosting szolgáltató garantál. Valamifajta jóváírást, kártérítést, vagy kedvezményt kell adnia, ha a nem éri el a megadott értéket. Jó, ha tudod, a garanciákat gyakran nehéz lesz érvényesítened – különösen ha a hosting szolgáltató tagadja a kiesett időt. Mégis, garancia nélkül, a hosting szolgáltatót szinte semmi sem ösztönzi arra, hogy a szerverei folyamatosan működjenek.
2. Adatforgalom
Az adatforgalom, amelyet néha “sávszélességnek” is mondanak, azoknak a bájtoknak az összessége, amelyeknek átjutnak honlapodról a látogatóhoz, mikor éppen azt böngészi.
Ne higgy egyik hosting szolgáltató hirdetésének sem, amely “korlátlan sávszélességet” hirdet. A hosting szolgáltató fizet a sávszélességért, és ha sokat használsz fel belőle, nem fogják szótlanul lenyelni a költségeket. Nagyon sok, kiugró sávszélességet használó honlap tanulta meg ezt azon a kemény leckén keresztül, mikor hirtelen egy óriási számlát kapnak arról, hogy “túllépték” a hosting szolgáltató által hirdetett “korlátlan sávszélességet”. Mindig keresd meg a részleteket azzal kapcsolatban, mennyi forgalmat enged meg a csomag, amelyet hosting szolgáltató biztosít. Minden olyan hosting szolgáltató kínálatát figyelmen kívül hagyom, amely “korlátlan forgalmat” hirdet, még akkor is, ha a pontos mértéket meghatározza – néha a policy statement-ek közé temetve. Általában azt fogod észrevenni, hogy valamilyen módon a “korlátlant” korlátozottá teszik újabb meghatározásokkal.
Továbbá, bár a sávszélesség olyasvalami, amit érdemes mindig ellenőrizned, ne hagyd, hogy megszédítsenek a hosting szolgáltató hozzá kapcsolódó hatalmas ígéretei. Jó esély van rá, hogy a honlapod sohasem lesz képes kihasználni azt, mivel más jellegű, például erőforrás korlátokba fog ütközni.
Adok egy megközelítő ötletet a tipikus szükségletekről honlap forgalom kapcsán. A legtöbb új honlap, amely nem szoftvereket tárol archív céllal, illetve videót, vagy zenét sem használ, kevesebb mint 3 GB sávszélességet igényel havonta. Idővel ez növkedni fog, ahogy a honlapod ismertebb és jobban linkelt lesz. Tehát érdemes átnézned a szabályozási részt a szerződésben. Mi történik, ha a forgalmi limitet átléped: rögzített előre a hosting szolgáltató egy díjat GB-ként a megengedett forgalom felett? Ha a hosting szolgáltató a limit értéken felüli fizetést előre elvárja, jobb, ha elkerülöd. Nagyon nehéz ugyanis előre látni, mikor és mennyivel fogja túllépni honlapod a megadott sávszélességet.
3. Tárhely mérete
A sávszélességhez hasonló okok miatt, figyelj a “korlátlan tárhely” típusú hirdetésekre is. Nagyon sok honlapnak, amely nem tartalmaz videót, vagy zenét, kevesebb mint 20 MB tárhelyre van szüksége. Tehát, még akkor is, ha hosting szolgáltatód 100 GB, “korlátlan tárhelyet” kínál, legyél tudatában annak, hogy nagy eséllyel kihasználatlanul hagyod azt. A hosting szolgáltató is tudatában van ezeknek, ezért használnak ilyen hirdetési trükköket. Ne hagyd, hogy a 100 GB tárhely elsődleges tényező legyen, mikor összehasonlítod az ilyet más hosting szolgáltatókkal. Mintegy durva becslésként, egy 150 oldalas honlap, amely elsődleges szöveges cikkeket tartalmaz, nem kell, hogy feltétlenül meghaladja az 5 MB-ot oldalakkal és kapcsolt fájlokkal együtt.
Ha esetleg nagyon bonyolult és sok lenne amit írtunk, kérj bátran tőlünk segítséget az alábbi elérhetőségeinken. Segítünk szívesen, hogy hosting, sebesség, honlap látogatottság érdekében eredményesen optimalizálj.
Cikkünk a TheSiteWizard hasonló cikkének felhasználásával készült.