Hosting szolgáltató: hogyan válassz? – 2. rész
A megfelelő hosting szolgáltató kiválasztása jelentős kérdés vállalkozásod életében. A következőkben néhány tippel, javaslattal szeretnénk segíteni, hogy jobban át tudd gondolni, mire is van igazából szükséged. Az alábbiak egy hosszabb cikksorozat részei, az előzményt itt találod. Kövess figyelemmel minket a jövőben is.
Amennyiben hosting szolgáltató választás helyett, inkább sebesség optimalizálás kapcsán érdeklődsz, ajánljuk figyelemedbe korábbi írásainkat honlap, illetve kifejezetten WordPress kapcsán.
Ha az alábbiak átböngészése túl sok időt igényelne felveheted velünk közvetlenül is a kapcsolatot, örömmel segítünk.
4. Technikai támogatás
Biztosítja a hosting szolgáltató technikai támogatást a nap 24 órájában, a hét összes napján, mindezt egész évben? Megjegyzem, hogy nem dolgozom olyan hosting szolgáltatóval, amelynek a munkatársai nem dolgoznak hétvégeken és ünnepnapokon. Meg fogsz lepődni, hogy milyen gyakran mennek tönkre a dolgok a legszokatlanabb időpontokban. Attól, hogy egy hosting szolgáltató 24/7-es logóval hirdet, nem feltétlenül garantálja a folyamatos támogatást. Próbáld ki a szolgáltatásukat azzal, hogy éjfélkor, vagy szombat este, vagy vasárnap reggel küldsz nekik email-t. Figyeld meg, mennyi ideig tart válaszolniuk. A válasz sebessége mellett, ellenőrizd, hogy technikailag, műszakilag kompetensek-e a hosting szolgáltató. Nem szeretnél egy olyan szolgáltatónak fizetni, amelyet egy csapat értékesítő visz, akik csak azt tudják, hogyan adjanak el, azt már nem, hogyan oldják meg a problémákat.
5. FTP, PHP, Perl, SSI, .htacccess, telnet, SSH, MySQL, crontabs
Ha fizetsz a honlapért, ezeknek valóban mind benne kell lenniük a csomagban. Néhány hosting szolgáltató nem engedi, hogy PHP, vagy Perl szkripteket installálj a hozzájárulásuk nélkül. Ez nem túl előnyös, mivel azt jelenti, hogy meg kell várnod a hosting szolgáltató jóváhagyását, mielőtt egy újabb funkciót tudsz beüzemelni az oldaladon. A “.htaccess”-re szükséged lesz, ha a nem létező oldalakhoz tartozó hibaüzeneteket szépen akarod kezelni, vagy biztosítani akarod honlapod védelmét (beleértve a sávszélesség lopást, illetve hotlinking-et).
A Telnet vagy SSH hozzáférés hasznos lehet bizonyos dolgokra, ide értve egyes script-ek, programok tesztelését, adatbázisok fenntartását is. MySQL-re lesz szükséged, ha blogot vagy CMS-t, mint például WordPress akarsz futtatni. A cron egy olyan szoftveres megoldás, amely segítségével bizonyos programokat időzítve tudsz futtatni. Ellenőrizd, hogy vajon ezeket mind támogatja a hosting szolgáltató.
6. SSL (secure server), bevásárló kocsi
Ha üzleti célra akarod használni honlapod, vess egy pillantást arra, hogy a hosting szolgáltató támogatja-e ezt a két funkciót. Ezek általában magasabb árat, illetve plusz díjazást jelentenek. A legfontosabb dolog, amelyet ellenőrizned kell, mielőtt elköteleződsz egy hosting szolgáltató csomagja mellett, hogy egyáltalán elérhetőek-e ezek a funkciók a későbbiekben ugyanannál a szolgáltatónál. SSL-re mindenképpen szükséged lesz, ha kártyás fizetési biztosítasz ügyfeleid számára.
7. E-mail, automatikus válasz, POP3, e-mail továbbítás
Ha saját honlapod van, valószínűleg szeretnél saját e-mail címet hozzá, mint például ertekesites@sajatdomain.com. Tartalmazza ezt a hosting szolgáltató által kínált csomag? Megengedi, hogy legyen egy gyűjtő e-mail címed, amely lehetővé teszi, hogy minden üzenetet átirányíts magadhoz? Be tudsz állítani egy automatikus választ, amely jelzi a távolléted? Le tudod hívni az email-jeidet a saját email kezelő szoftvereddel? Át tudod irányítani automatikusan az email-eket a jelenlegi címedre?
8. Vezérlőpult
Más nevet adhat neki mindegyik hosting szolgáltató, de lényegében azt teszi lehetővé, hogy a webes szolgáltatás számos elemét magad menedzseld. Legalább meg kell engednie, hogy hozzáadhass, törölhess és kezelhesd az email címed, valamint megváltoztathasd a profilodhoz tartozó jelszavakat. Számomra nem elfogadható, ha a hosting szolgáltató support team-jével kell felvennem a kapcsolatot minden egyes alkalommal, mikor meg akarom változtatni a jelszavam, vagy hozzá akarok adni, vagy törölni akarok egyes email fiókokat. Ezek a feladatok mindennaposak, amelyeket időről időre végrehajt minden webmaster, és feleslegesen bonyolítaná a dolgokat, ha minden alkalommal külön hívást, email-t kell ezért elindítani.
9. Több domain hostingja és aldomain-ek
Ha azon gondolkozol, hogy webhelyet adsz el, vagy több domain-t, illetve aldomain-eket hostingolsz, akkor ellenőrizd, hogy támogatja ezt a hosting szolgáltató, és mennyi pénzt kér érte. Azt is ellenőrizd, hogy ez egyszeri díj, vagy havonta kell fizetni.
Ha esetleg nagyon bonyolult és sok lenne amit írtunk, kérj bátran tőlünk segítséget az alábbi elérhetőségeinken. Segítünk szívesen, hogy hosting, sebesség, honlap látogatottság érdekében eredményesen optimalizálj.
Cikkünk a TheSiteWizard hasonló cikkének felhasználásával készült.