Sebesség optimalizálás szerver oldalon
Sebesség optimalizálás kiemelkedő fontosságú akár a céges oldalról akár privát blogról van szó. Előző cikkünkben már érintettük a témát, ezúttal jobban belemegyünk a kódolás témakörébe. A tippek arról szólnak, hogyan legyél eredményesebb sebesség optimalizálás terén. Ez az általad nyújtott webes tartalom gyorsabb betöltéséhez vezet. Bármilyen keresőmotor, nagyszerű felhasználói élményt akar kínálni, és ennek nagyon fontos része hogy az oldal gyors legyen. Különösen fontos ez a Google kereső helyezések esetében.
Lassú oldal sose fog nagy forgalmat kapni a Google-től. Ehhez hasonlóan, egy gyors oldal összességében növeli a minőséget. Érdemes minden módszert alkalmaznod a sebesség optimalizálás érdekében. Ez visszaköszön a felhasználói elégedettségben.
A Google angol nyelvű szócikke nyomán: “Kísérletek azt mutatják, hogy a várakozási idő 100-ról 400 ms-ra történő növekedése webes keresés közben, 0.2 és 0.6% közötti értékkel csökkenti a felhasználói kereséseket. Továbbá a felhasználók kevesebb keresést indítanak el, minél tovább kell várakozniuk. Hosszabb késések esetén, a hiányzó keresések száma tartós marad, azután is, mikor a várakozási idő eléri a korábbi szinteket.”
Az alábbiakban számos tippet olvashatsz (plusz néhányat a Yahoo-tól, illetve a Google-től), hogyan fejleszd honlapod a sebesség optimalizálás érdekében.
Figyelem! Végezz biztonsági mentést, mielőtt módosításokat végzel a sebesség optimalizálás érdekében!
A megfelelő tárhely szolgáltató kiválasztása vállalkozásod számára, az első lépés a sebesség optimalizálás útján. Ha a tárhely megoldásod professzionális beállításokkal alakítod ki, az nagy segítség lehet. Itt találhatsz néhány tippet, hogyan válassz hosting szolgáltatót.
1. Használd a böngésző cache funkcióját
“Az expires header közli a böngészővel, hogy a honlap adott tartalma a szerverről kérhető csak le, vagy esetleg lehívható a böngésző cache memóriájából is, mert nem változik olyan gyorsan. Amikor egy expires header-t csatolsz egy tartalomtípushoz, mint egy jpeg-kép, a böngésző eltárolja ezeket az tartalomtípusokat a cache-ben. A következő alkalommal, mikor a látogató visszatér, az oldal gyorsabban fog betöltődni, mivel a böngésző számára már elérhető az a kép.” – mondja Expires Headers for SEO című cikk, amely arról szól, hogyan használjunk expire headers-t cache funkcióra, és ezzel segítsük a sebesség optimalizálást.
2. Keep-Alive funkció bekapcsolása
A Wikipedia angol nyelvű szócikke nyomán a Keep-Alive meghatározása: „Előre meghatározott időközökben kiküldésre kerülő jel, amely fontos szerepet játszik az Interneten. Ha a jel elküldésre került, és nem érkezik a válasz a feltételezett vevőtől, az adott weblinket nem működőnek kezeli a rendszer. A jövőbeni adatok más úton kerülnek átküldésre, amíg az adott weblink ismételten el nem kezd működni.” Ez szintén hozzájárul a gyors honlap betöltéshez.
Valójában a HTTP Keep-Alive funkciója lehetővé teszi, hogy a TCP kapcsolatok élők maradjanak, és lecsökkenti a várakozási időt az egymást követő lekérdezések kapcsán. Vedd fel a kapcsolatot a tárhely szolgáltatóddal, és mondd meg nekik, hogy gondolják át ezt, ha sebesség optimalizálás terén élen akarnak járni. A legtöbb tárhely szolgáltató kikapcsolja ezt a funkciót, mert csupán opcionális. Mégis, kevesebb mint 60 bájtot továbbít üzenetenként.
3. Tömöríts gzippel
A Yahoo angol nyelvű bejegyzése alapján: “A gzip a legnépszerűbb és leghatékonyabb tömörítési módszer, amely jelenleg elérhető, és általában 70%-kal csökkenti a válaszként küldött adatcsomag méretet. Napjaink Internet forgalmának megközelítőleg 90%-a olyan böngészőkön keresztül zajlik, amelyek támogatják a gzip használatát.”
Tulajdonképpen a gzip használata lecsökkenti a HTTP-válasz méretét, és ezzel gyorsítja a válaszidőt. Egyszerű megoldás azért, hogy a honlap terhelése csökkenjen, és ezzel újabb lépést tettél a sebesség optimalizálás irányába is. Hogy bekapcsold, add a következő kódot a .htaccess fájlodhoz:
# compress text, html, javascript, css, xml:
AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
# Or, compress certain file types by extension:
<files *.html>
SetOutputFilter DEFLATE
</files>
Vagy használd a következő PHP kódot a HTML/PHP fájlod elején:
<?php if (substr_count($_SERVER[‘HTTP_ACCEPT_ENCODING’], ‘gzip’)) ob_start(„ob_gzhandler”); else ob_start(); ?>
Vagy használj plugin-t a CMS-ed alatt (mint például WP HTTP Compression plugin WordPress-nél).
4. Tedd átirányíthatóvá a landing page-t a cache számára
A mobil készülékek különböző URL címekre irányíthatják a felhasználót, tehát ha az átirányítást el tudja menteni a cache-be a készülék, a következő látogatás alkalmával a honlapod betöltési ideje felgyorsulhat. Használj 302-es átirányítást úgy, hogy egy napig aktív maradjon a cache-ben. Tartalmaznia kell egy Vary: User-Agent-et, ahogy egy Cache-Control: private-ot is. Így csak a mobil készülékek használói kerülnek átirányításra a sebesség optimalizálás érdekében.
5. Használj CDN-t
A sebesség optimalizálás szerver felőli oldalán cikkünk utolsó pontja a content delivery network (CDN). A CDN, vagyis tartalom szállító hálózat, olyan eltérő helyeken lévő szerverek csoportja, ahol a cél az, hogy a tartalom hatékonyabban, gyorsan jusson el a felhasználóhoz. Általában hálózati közelség mérése alapján választja ki a hálózat az adott szervert a felhasználó számára. Például az a szerver, amelynek a legkevesebb hálózati lépést kell megtenni, vagy amelyiknek a leggyorsabb a válaszideje. A CDN szolgáltatást összehasonlíthatod a sztenderd tárhely szolgáltatással angol nyelven, itt.
A cache, valamint nagyon sok egyéb eszköz menedzselést végezheted WordPress alatt a következőkkel: W3 Total Cache
Engedd meg, hogy megismételjem: NE FELEJTS EL biztonsági mentést készíteni, mielőtt bármilyen változtatást végzel sebesség optimalizálás céljából, és ne felejtsd el megosztani tippjeid, vagy kommentelni.
Ha esetleg nagyon bonyolult és sok lenne amit írtunk, kérj bátran tőlünk segítséget az alábbi elérhetőségeinken. Segítünk szívesen a honlapod optimalizálásában.
A cikkünk a SeoMoz hasonló cikkének felhasználásával készült.